Café „Moderne" Leidscheplein 19-21, Amsterdam scheiden ééntje daarvoor in de plaats is ge komen. Al mijn mede-spelers wensch ik gaarne voor het a.s. jaar 1929 herstel van den laatsten zwaren nederlaag en ik geloof wel, dat hierbij een gezond optimisme het beste op zijn plaats is. Er wordt niet gerekend op groote dingen, alleen een paar nette over winningen! Speler. Buenos Aires, 1 Dec. 1928. ORSI, HET VOETBAL-PHENOOM. Raimundi OrsiWie in voetballievend Nederland zal zich niet dien kleinen kwieken keurig met ,,Gomina" gekapten Argentijn uit het Olympisch tournooi herinneren! De man, die zoo heerlijk om den neger-pianist en voet bal-virtuoos Andrade heen wist te glijden, de man, die zijn binnen-trio op afgemeten voor zetten vergastte, doch niet schroomde, ook op tijd enkele van zijn wei-gerichte harde kogels op de vijandelijke veste af te vuren. Zoo is Orsi dan een van de openbaringen in Amsterdam geweest. En niet alleen voor de bezoekers van het Stadion van Jan Wils, doch ook voor de Argentijnen zelf. De loud speakers van de kranten-bureaux hebben het hoog van de daken gebruld, en de avond bladen brachten het met vette letters op de eerste pagina's: Orsi was in top-vorm. En in dien top-vorm hebben wij hem hier eigenlijk nooit gezien, niet vóór zijn Olympische evo luties, en ook niet daarna. Ofschoon Orsi reeds lang tot een speler van extra klasse gerekend werd, toch was het voor de Argen- tijnsche officials een delicaat en moeilijk ge val ,of Orsi dan wel Luna de blauw-witte jersey in Amsterdam zou dragen, en wat zijn spel na de O. S. betreft: Toen de „moreele overwinnaars" zooals ze hier genoemd werden thuis waren gekomen, eindelijk waren „uit-gehuldigd en weer eens voor hun diverse clubs uitkwamen, toen bleek, dat C. J. DE BOER vrijwel alle 11 stuks hun Olympischen vorm in Amsterdam hadden gelaten, aan welk euvel zelfs Orsi zich niet geheel wist te ont trekken. Het is daarom misschien wel eens interes sant, de voetballoopbaan van onzen kleinen crack wat nader onder de loupe te nemen, Orsi. die 26 jaren telt, werd in een der voor steden van Bs. Aires ,in Avellaneda dus dicht bij zijn latere club Independiente ge boren. Het was in 1915, dat Raimundi de roode Independiente jersey aantrok, en het dient vooral in dit land tot zijn eer vermeld te worden, dat hij hier deze kleuren later nooit heeft verlaten. Onze latere inter nationaal begon in het 5e elftal, en wel op allerlei plaatsen: hij speelde back, half, en forward, doch dit belette hem niet, in 1919 reeds een plaats als rechts-binnen in de re serves te veroveren. Het volgend jaar hing de linksbuiten van het le elftal zijn voetbal schoeisel aan de wilgen; drie nieuwe links buitens werden geprobeerd, en alle drie faal den evenzeer. De Comisión Directiva zat met de handen in het haar, en wendde zich ten slotte tot Orsi, die reeds een zekere faam als „shoteador" had verkregen, en probeerde hem op de linksbuiten-plaats. Het debuut was maar middelmatig, doch daar onze vriend zich steeds beter inspeelde, werd hem ten slotte de plaats als vast gelaten. Orsi had intusschen zijn ware partner in den neger Soeane gevonden, en dank zij het uitstekend spel van deze beiden, behaalde de club van Avellaneda in 1922 voor de eerste maal het kampioenschap van de Liga Argentina. Dat jaar maakte Orsi met zijn partner samen het totaal van niet minder dan 93 goals. In 1923 werd Orsi voor een Argentijnsche combinatie gekozen, om tegen de bezoekende Schotsche club, The Third Lanark te spelen. Weliswaar verloren de Z.-Amerikanen dien wedstrijd met 31, doch dat Orsi zich al heel aardig op zijn linksbuiten-plaats thuis begon te ge voelen, blijkt wel uit de woorden van den Schotschen captain, die hem na den wedstrijd „the best home-forward on the field" noemde. Hierna volgden de successen zich snel na elkaar op, en Orsi werd de vaste linksbuiten van het vertegenwoordigend elf tal. Slechts moest hij die plaats in 1927 twee maal aan Luna afstaan, en wel bij de ge legenheid van het Kampioenschap van Zuid- Amerika, toen Argentinië den eere-titel in Lima wist te veroveren. Orsi heeft heel wat goaltjes voor zijn club gemaakt, waarvan verschillende zeer bijzon dere nog steeds in de herinnering van het A.F.C.-ers, begunstigt onze adverteerders! - 16 -

Schakels (clubbladen) | 1928 | | pagina 16