Dames A. F. C.-ers B. MEESTER MIJ. „SOPHIA" 11 met de snerp van zijn fluit doorheen komt En daar de romantiek tot de vooroorlog- sche dwalingen schijnt te behooren, ben ik wel de eenige, die op 'n voetbalveld de diepere roerselen der ziel de volle maat nog geef en daar dan toch altemet, als ik on wennig en oubollig tusschen die stierige jongkerels zit, een even ontroerende ontboe zeming moet slaken over de Ruysdaelsche luchten, waarin de leeuwerik an zijn eigen geluidjes omhoogklimt, en het zonne-wonder dat aan de wilgenboomen dan toch, wat hier-en-gunter wijd, een milde en genegen schoonheid geeft. Als ik zoo'n Marisgroenen akker zie, verwacht ik' alleen nog een hoosje of wat k'nienen van achter 't huis van Leisje van-Jannetje-van-Peetje te zien wegdartelen of er pardoes de schapen van oom Gaart met maling aan de voetbalgekkelijkheid die pronk van een grazigheid in bezit te zien nemen. Maar instee daarvan hakkepofferen er zoo wat aggenebbisch-knulletjes rond met een bal als een kanonskogel, zooals ik er toen het dan, wat selderment gans vijven zou Breeroo zeggen, zoo geviel, in m'n argelooze handtaschje een gejat heb uit de arsenalen, poternen, kazematten en weet ik veel van de Naardensche vestingwerkeneiz. Johan de Meester 'l Was druk. Want vol. Den algemeenen menscheüjken kant, zegt de nuchtere toeschouwer, zal hij tenslotte ondergaan wat, ook wanneer het bezoek nog niet stemt tot tevredenheid, door velen als goede gave genoten wordt, waar het even min voldoening gaf, de retrospectieve ten toonstelling van Fransche kunst in het Rijks museum, door minder kunstgenot-zoekenden op een voetbaltribune, geen compensatie verschaft voor het tekort aan aandacht ge vraagd voor de voortbrengselen van den Franschen geest, die zoo groote ontroering schenkt, dat, zooals Zola schrijft over Cé- zanne, of Sully Prudhomme in z'n Stances et Poèmes, waarvan nog onlangs in de Mercure de France getuigd werd „C'est du Rousseauenz. H A. Meerum Terwogt. bewonderen we, op de tribune, de door kunstzijde bevleide beenen van lieve vrouwen, zooals je uit de Sketch kunt knippen. De scheidsrechter met een schrapredjite scheiding in z'n keurig aan weerskanten neergepommadeerde haren, huppelde lustig mee en maakte niet meer fouten dan ik zelf maakte, toen ik m'n haar nog scheiden en huppelen kon. Over het verloop van den wedstrijd schrijft mijn substituut, belast met het banale ge deelte der sportjournalistiek het volgende: Is Querido. Dit is daverende kracht. Een voetballer is mystieke, huiverende, diepe, plastisch-be- zwerende macht. Hier wilde, grillig bochten- omsnellende caprioze sprongen van verdui- kelende levens-trillende athleten. Een voet baller is als een kunstenaar, mits het geen buik-borrelige Falstaff is of spekkig-om- zwoerd kwabbelbonkerig nijlpaard, dat, in de wetenschappelijk-dialectische terminologie sonpopofamuse genaamd is. Zie hoe het vadsig op-statigt uit het drek- slibberige knee-kleiïge oeverslik, om den bibber-bulterigen vet-doortrilden, rauw^rose jujubesmuil ontzachlijk kwijlend te sperren met smakgeluid als van boerenzoenen. Nee, de voetballer heeft in zich den opstand tegen vetzuchtigheid, den laaiend revolutionnairen drang, zooals de beweging van '80 toch de duf-theologische braafheid is komen, schroei en met den flambouw der innigst-mensche- lijke kunstverrukking. Bestelt U eens Uw vleesch bij: Rund-, Kalfs- en Varkensslager CHASSÉSTRAAT 58 TELEFOON 29803 Uitsluitend 1e kwaliteit. Prijzen b.v. Ossenhaas f 1.20 Kalfs Carbonade 1.1 0 Doet Uw inkoopen voor Huishou- elijke en Luxe-Artikelen Gero- Zilver en Alpaca enz. bij SOPHIALAAN 36 - TEL. 29862 Solide Artikelen Billijke Prijzen A.F.C.-ers, begunstigt onze adverteerders!

Schakels (clubbladen) | 1927 | | pagina 11