Café „Moderne Leidscheplein 19-21, Amsterdam Ijzerwaren en Gereedschappen J. L. H. SMITS Co. 7 LEZING SPELREGELS. Voor een vrij goed bezette zaal hield Woensdag 8 December, de Heer Katoen in „Parkzicht" de voor onze leden aangekon digde lezing over de spelregels. Vooral het jongere gedeelte (om niet te zeggen jongste gedeelte) van onze club was goed vertegenwoordigd, doch ook van de ouderen waren er vrij veel komen opdagen. Om even over half negen heette Schaf de aanwezigen welkom; hij wees er op, hoe zelfs in internationale wedstrijden dom me fouten gemaakt worden, dus van hoe groote urgentie een lezing als deze voor iedere voetbalclub is. Dan ving de heer Katoen aan met zijn buitengewoon interes sante causerie. Op kernachtige, duidelijke wij ze besprak spreker de verschillende regels, die bij voetbal gelden, waarbij duidelijke plaatjes de theorie nog eens extra toelichtten. Overigens ook geen pretje geweest voor Jan Blauw en z'n vrienden, om in het Stadion, bij een halve Meter sneuuw en felle Oosten wind, plastische standen aan te nemen, ten pleziere van hun collega voet ballers! Na de pauze werd de buitenspel-regel onderhanden genomen, van alle kanten be keken en uitgeplozen! Doch, en dit heeft mij altijd toegeschenen een fout in het voetbalspel te zijn, ook de heer Katoen heeft ons niet voor alle gevallen de zeker heid kunnen verschaffen, wanneer een speler buitenspel staat. Bijvoorbeeld: bij een scrim mage voor doel staat een van de spelers der aanvallende partij in het doel der ver dedigende partij, zóó echter, dat hij den keeper niet hindert (op de desbetreffende phote stond de speler geheel achter tegen het net gedrukt). Wordt in dit geval een doelpunt gemaakt, dan zou de heer Katoen volgens zijn zeggen dit doelpunt toekennen. Toch zijn er m.i. scheidsrechters genoeg, Warmoesstraat 42, Amsterdam die dit doelpunt zouden annuleeren. Een ander geval: Bij een algemeenen aan- yal op het vijandelijk doel zet de rechts buiten voor naar den rechtsbinnen; deze mist, doch kan z'n vaart niet inhouden en loopt door. De bal belandt inmiddels bij den linsbinnen, die scoort. „Goal!" zegt de heer Katoen, „geen goal" zei de scheids rechter, die bij A.F.C. IIBlauw Wit III floot. Uit deze twee staaltjes blijkt m.i. toch wel duidelijk, dat er aan den buitenspelregel iets hapert. Het kan toch nooit in de be- doei'ing liggen, dat promotie of degradatie (wat kan immers dat gel'ijke spel van ons tweede tegen Bliauw-Wit III niet van een ongunstigen invloed op onze kampioens kans zijn) afhankelijk is van een persoonlijke opvatting van den scheidsrechter. Het gaat hier niet om een verkeerd toepassen van den spelregel, doch om het feit, dat de spelregel op verschillende manieren uitge legd kan worden, volgens de persoonlijke opvattingen van den scheidsrechter. Geluk kig beschikt de N.V.B. in het algemeen over een corps onderlegde, strikt eerlijke scheids rechters, doch aan het feit an und für sich doet het niets af! Een warm applaus beloonde de heeren Katoen en Mulder voor den zeer interes- santen avond, dien we gehad hadden. Diverse vragen werden gesteld en beant woord, waarna Schaf voorstelde een „three cheers" voor genoemde heeren aan te hef fen. Waaraan natuurlijk spontaan voldaan werd! A.C.C.-FUIF. Dit is dan toch wel een van de meest geslaagde fuiven geworden, die we in lang gehad hebben. Er was stemming, er was atmosfeer, die ondefineerbare atmospheer C. J. de Boer OP ELK GEBIED A.F.C.-ers, begunstigt onze adverteerders!

Schakels (clubbladen) | 1926 | | pagina 7