als ik ben, dat zij bij alles wat zij voor de vereeniging deden niet dachten aan eenig eigenbelang, noch eer, doch uitsluitend de waarachtige belangen der vereeniging voor stonden. Nogmaals hulde aan al deze eenvoudige, doch groote figuren in de geschiedenis der A.F.C. Mogen zij allen nog vele jaren hunne medewerking, waar gewenscht, aan de A.F.C. verleenen. Wij kunnen die voorloopig nog niet missen! Het is mij een groote eer hen allen onzen tegenwoordigen leden te stellen tot een voorbeeld van ware vriendschap, van oprechte, trouwe clubliefde. G. N. SCHEEPENS. De Redactie is er tot haar leedwezen niet in kunnen slagen een portret van wijlen ons eerelid Ben Schrage in haar bezit te krijgen, zoodat helaas zijn conterfeitsel in deze serie moet ontbreken. Voor de afbeelding van cnzen „Schaf" wordt verwezen naar pag 2 Red. Het ontstaan van den Schakel. Zooals iedereen kan zien uit het hoofd van dit orgaan, zijn we nu al dik en breed aan den derden jaargang van de Schakel en kersver- sche A.F.C.-ers weten eigenlijk niet beter of het hoort zoo bij hun lidmaatschap, dat ze elke maand de Schakel thuisgestuurd krijgen. Zooals de oudjes echter weten was het vroeger heel anders en was er toen geen sprake van een geregeld maandblad. Maar we hadden toen een waardig plaatsvervanger in de beroemde, ja ik zou bijna zeggen be ruchte A.F.C. Mixed Pickles, aan alle A.F.C.-ers overbekend. Die Pickles ja, dat was weer zoo'n echt A.F.C.-idee, ze spoor den je ook in tijden van tegenspoed aan tot nieuwe energie en hebben er onge twijfeld veel toe bijgedragen de A.F.C. te maken tot de vereeniging, welke ze in den loop der jaren geworden is. Die Pickles dan waren pennevruchten, die door de enthou siaste leden elke week werden geschreven om dan 's Zaterdagsavonds te worden ingeplakt in het Pickle-boek. Dat was dan altijd op clubavond een groote gebeurtenistal van leden stonden om den inplakker heenge- schaard en er werd in den waren zin des woords om gevochten wie de gelukkige zou zijn, die het eerst kennis van de nieuwe bij dragen zou nemen. Wanneer men eigenlijk met deze Pickles begonnen is weet ik niet, daarvoor ben ik nog een te jeugdig veteraan. Ruim 20 jaar geleden waren ze er echter al en „Schaf was toen de man, die de leiding van deze geschiedschrijverij had. Uit den aard van de zaak waren deze pennevruchten meestal veel persoonlijker en pikanter dan de tegen woordige Schakel-mededeelingen dikwijls werden de artikels in kwestie door min of meer vaardige kunstenaars kwistig geïllu streerd. Men leze eens in de oude dikke Pickleboeken de gepeperde verslagen over de roemruchte toeren naar Helmond en Zutfen. den Bosch, naar Verviers en Aken, Straats- burg en denkt dan met weemoed terug aan dien goeden ouden tijd, toen voetballen toch zoo oneindig veel gezelliger was dan thans. Dat de Pickles zich in zoo'n groote belang stelling mochten verheugen was zeer zeker toe te schrijven aan het feit, dat de A.F.C. vroeger over talrijke, geestige medewerkers kon beschikken. Meestal werd onder een schuilnaam geschreven, waarvan de gelukkige bezitter aan iedereen bekend was, hetgeen echter voor den betrokken schrijver niet het minste bezwaar was om zoowel vriend als vijand duchtig den mantel uit te vegen. Daar waren in den ouden tijd Piet Cronjéé, Gerrit de Klikker, Billy Baksteen, Piet Hein, later Espectador, Petit Causeur, Philippine, Inter preter, nog later D. S„ Enthousiast en nog vele anderen, die met hun geestige of scherpe pennen eiken Zaterdag het A.F.C.-w-reldje in beroering brachten. Talrijk waren ook de dichter-zangers en rijmers, die met hun kre kelzangen en kreupelrijmen aan de Pickles f*at eigenaardige intieme cachet gegeven heb ben. De allerbeste onder dezen was zeker wel onze vriend „Nico", die ook thans nog dik wijls met^ zijn geestige, diepgevoelde poëzie de A.F.C.-Schakel opluisterd. Helaas begon langzamerhand de animo voor de Pickles te verflauwen, vooral toen we kampioen en eerste klasse werden. Men vond het toen o\ erbodig zich nog de moeite te geven wat voor de A.F.C. te schrijven. We waren nu toch waar we wezen wilden en men meende nu rustig bij de pakken te kunnen gaan neer zitten. Alle medewerking hield op en gerui- men tijd sliepen de dikke Pickle-Bijbels hun winterslaapje in de A.F.C.-kist. Toen kwam de debacle we degradeerden naar de over gangsklasse en het volgende jaar naar de tweede klasse. Eindelijk werd men wakker geschud en begon men het groote gevaar te beseffen, waarin de A.F.C. verkeerde. Alle hens werd aan dek geroepen en alles werd in het werk gesteld om een absolute collapse te stuiten. Men zag in, dat ook de Pickles A.F.C.-ers, begunstigt onze adverteerders!

Schakels (clubbladen) | 1925 | | pagina 6