te kunnen bieden. Ongelukkig voor hem deed het eerste elftal, zonder dat hij daar van kennis droeg, juist een buitenlandschen toer in Vlaanderen, en in de lagere elftal len, de reserves, waren geen krachten, waarop viel te rekenen. Den Kabeljauw- schen edelman bleef dan ook niets over dan uit den toren te springen. Deze bloeiperiode heeft slechts kort ge duurd. Met de komst der hervorming wer den samenkomsten van groote volksmassa's in de openlucht verboden. Dit geschiedde reeds onder de regeering van Karei V, veel strenger onder die van Filips If. Het werd bekend, dat men onder het mom van voetbalwedstrijden, hagepreeken hield. Voor goed heeft de tiende penning aan het bestaan der voetbalvereenigingen een ein de gemaakt. Het volk weigerde beslist voor dit spel die belasting te storten. De slechte economische toestand van het Nederland- sche volk en trouwens van geheel Europa als gevolg van de vele gods diensttwisten in de 16e en 17e eeuw, wellicht ook die godsdiensttwisten zelf waren doodend voor het enthousiasme, dat het voetbalspel behoeft. Het mag lichtelijk verwondering wekken, dat met de opkomst der Republiek in de 17e eeuw men van het voetbalspel niets meer vermeld vindt. Waren toen wellicht de zinnen van het volk te zeer gericht op het verdienen van geld? Men deed toch ook geducht aan windhandel en was van wedden evenmin afkeerig, als dat naar booze tongen beweren tegenwoordig bii voetbalwedstrijden het geval is. Mij werd zeer onlangs medegedeeld, dat uit de weddenschappen de razernij van het pu- bük bij sommige wedstrijden is te verkla ren. Immers de meeste leden van dit pu bliek hebben met de club niets te maken. Het is waar: op zee zocht in die dagen ons volk zijn glorie, en onze zeelui zijn niet de eerste voetballers. Bovendien werd het voortdurend in beslag genomen door oorlo gen of staatkundige twisten. Voetballers zijn van beide zeer afkeerig. Na die oor logen kwam er een tijd van inzinking van de Nederlandsch natie. Op geen enkel ge bied blonk zij uit, zooals zij gedaan had tusschen 1650 en 1700. Dan ook waren de strenge regentenfamiliën met echte Hol- landsche stijfheid zeer gekant tegen alle sport. Alleen in Friesland bleven harddra verijen en hardrijderijen de genegenheid in ruime mate behouden en vond het kaat sen als van ouds ijverige beoefenaars. De Fransche revolutie maakte een einde aan die stijfheid, echter pas, toen haar be ginselen voldoende waren doorgedrongen tot alle lagen der maatschappij. Dit duurde tot in Thorbecke's dagen. Schroomvallig werden de eerste stappen gezet op het ge bied der sport. Het was reeds in Duitsch- land begonnen met het oprichten in het midden der 19e eeuw van turnvereenigingen Ook hier heeft de gymnastiek den stoot ge geven tot de ontwikkeling van allerlei sport. Nog voor 40 jaar werd het onwelvoeglijk geoordeeld, dat een jonge dame, die aan spraak wilde maken op het epitheten fat soenlijk, ging schaatsen rijden, wel foei! Wat heeft men er geen schande over gespro- ..n\ dames zich voortbewogen op een rijwiel. Die geest is thans geheel verdwenen. Wij leven in het teeken van de lichamelijke opvoeding en daartoe heeft in de laatste 40 jaar het voetbalspel veel bijgedragen. In 1979 heeft dit zich voor goed gevestigd in ons land. Maar over dit gedeelte en over het aandeel van A. F. C. in die beweging zal ik de lezers van ,,De Schakel'' nader in lichten in een volgend, wellicht in volgende artikelen. De gegevens daaromtrent zijn beter ge boekstaafd dan die waarover ik tot dusver had te beschikken. Ik wil gaarne bekennen, dat in het voorgaande de fantasie wel eens heeft gewerkt en dat niet alle beweringen den toets der kritiek kunnen doorstaan. Clubbericht. TRAINER. Gelijk bekend is onze trainervreugde van korten duur geweest. Het is hier niet de plaats de oorzaken te bespreken, welke er toe leidden, dat we in overleg met Mr. Bur ton, besloten ons contract te beëindigen. Thans doet zich echter de vraag voor, of wij ons dezen zomer weer van de diensten eens trainers zullen voorzien. ^JCanneer we de omstandigheden beschouwen, dan lijkt ons dit inderdaad zeer wenschelijk. De redenen, welke ons tot deze conclusie doen komen zijn de volgende: De A. F. C. heeft nog nooit de beschik king gehad over zooveel jonge, veelbeloven de klachten, als op het oogenblik. Onder goede leiding gedurende den zomer, zal men ongetwijfeld hieruit verscheidene goe de spelers voor ons eerste en tweede elftal kunnen opkweeken. Het feit, dat een wijziging in het bestaan-

Schakels (clubbladen) | 1923 | | pagina 5