Ger. Scheepens het voorrecht benijden, van tolk te zijn van ons aller dank aan Gerard Bosch voor het tweetal keurige bekers, die hij ter beschikking der A. F. C. stelde, doch vooral waar hij den gever mocht danken voor de kiesche en groote gedachte, de naam van onzen Ton te verbinden aan den mooi ste ervan, die nu als A. R. Onslow van Lie- rop-beker een blijvend aandenken aan dezen volbloed A. F. C.-er zal vormen. Voorwaar een club waarin een der jongeren een zoo schitterend blijk geeft van clubliefde aan de eene zijde en trouwe vriendschap voor zijn clubvriend aan de andere, moet in staat zijn alle stormen het hoofd te bieden. En het is mij een voorrecht hier de woorden van dank aan Gerard Bosch gebracht te mogen herhalen en onderstreepen. Ik zeg nogmaals het is jammer, want iedere speech op zich zelf was een blijk van club-enthousiasme en onderlinge vriend schap, doch het is niet te doen alles te ver melden, wat gesproken werd. Genoeg zij het, dat we na tafel nog eenige uren gezellig bijeen bleven, aangenaam be ziggehouden door muziek en voordracht. En onderstreep ik hier de woorden van den tafelpraeses, die de hoop uitsprak, dat de A. F. C. als motto voor de oogen zoude houden de wapenspreuk der Zeeuwen, het aloude „Luctor et Emergo", ,,Ik worstel en en kom boven", zoodat in korten tijd de oudste club van Amsterdam weer op de plaats komt te staan, waar ze behoort. DE MAN VAN DE TRIBUNE. Ontboezemingen van een bedaagden A.F.C.-er Voetbal is een spel, waarbij een bal van behoorlijke grootte en spanning met de voe ten wordt gedreven naar of van een ruimte in de lucht, door drie palen en een net aan gewezen. Slechts één speler is gerechtigd, op zekere voorwaarden, den bal met de han den aan teraken; de andere spelers mogen alleen hun voeten gebruiken en. bun hoofd. Dit laatste kan letterlijk en figuurlijk worden opgevat! In het eerste geval doelt het erop, dat een bal ook kan worden ge weerd of aangegeven door een stootende beweging van het hoofd; in het andere geval ziet het op den geestesarbeid, welke door het hoofd wordt verricht en die ertoe leidt, dat onbesuisdheid wordt vervangen door overleg. Wanneer een elftal de zegeningen der overwinning spaarzaam geniet, kan het echter gebeuren, dat de een of andere spe ler nog een ander gebruik van zijn hoofd maakt: hij overlegt, wat hem te doen staat, om toegang te vinden in een club, die zich meer mag verheugen in de gunsten van lot en lotsbeschikking, 't Is tegen dit gebruik van het hoofd, dat de goede sportsman zich moet verzetten. Sport beoogt een alzijdige ontwikkeling van den mensch: van hoofd, van hart, van spieren. Sport tracht door lichaamsoefening het hoofd helder en het hart zuiver te houden. Een zuiver hart be rekent niet! Een zuiver hart is trouw! Ook als er slagen vallen en voordeelen voorbij gaan. De moreele beoefenaar, die de sport beoefent om de sport, zal in tijden van ach teruitgang zijn genooten niet verlaten, maar met hen eendrachtig streven naar verbete ring en behoud. De club, die sport voorstaat, waarin ook een zedelijk element niet ont breekt, zal hen weren, wier trouw wankelt, zoodra er gevaren dreigen. A. F. C.-ers van 1923, gij hebt niet gestreefd naar zelfverhef fing en zelfbevoordeeling! Blijft eendrachtig tezamen, houdt het lichaam kloek, het hoofd helder en ge zult het vreugdevol ervaren: Achter de wolken schijnt de zon! De Vaderlandsche Geschiedenis van het Voetbalspel. II. Voetbal is een democratisch spel, niet in dien zin, dat het in de eerste plaats ge speeld zal worden door het proletariaat, maar wel door de groote massa van het volk. Men ziet dat in tijden van overheer- sching der aristocratie het voetbalspel kwijnt, evenzeer als in tijden van groote economische malaise. Met het Bourgondi sche tijdvak eindigt dat der feudale mid deleeuwen. De burgerij had den strijd tegen den adel gewonnen en naast rederijkerskamers ont stonden hier en daar voetbalvereeningen. Zoo moet de vereeniging in Barneveld beroemdheden had men in oude tijden meestal in kleine plaatsen een wijdvermaarden naam gehad hebben om haar groote prestaties. Jan van Sc-haf- felaar koos dan ook die plaats om er uit te wijken voor den verschrikkelijken Perrol, in de verwachting, dat hij van de stevige jongelui in die plaats voldoende hulp zou krijgen om weerstand aan zijn vervolger i. SPORT. door TREBLA. 4

Schakels (clubbladen) | 1923 | | pagina 4