Trainer Cor ten Bosch en Leider Bob Duis H BANG i OIUFSIN HfGEMAN Thomas Rijsman en Bobby Gehring van AFC Zaterdag 1. De dag na een letterlijk tropische voetbalmiddag in en tegen Gemert, treffen wij Cor ten Bosch en Bob Duis in het clubhuis van AFC. Cor begint aan zijn vijfde seizoen als hoofdcoach en Bob aan zijn derde seizoen als teammanager. Cor en Bob hebben onder steund door diverse begeleiders en de commissie Topamateurs successen beleefd en staan nu voor de pittige taak om dat dit jaar te gaan evenaren. Dat zal geen gemakkelijke opdracht zijn, gezien het gemiddeld hoge niveau van de tegenstanders. Het seizoen is begonnen met een snikhete nederlaag. Jammer, maar gezien de bizarre omstandigheden malen ten Bosch en Duis er niet al te lang om. Met goede en frisse moed kijken zij vooruit naar het komende seizoen. Cor, in je allereerste Persmap interview 4 jaar geleden stelde je dat de jongens van AFC 1 behoorlijk verwend worden door de club. "Prima, zolang ze maar presteren", zei je toen. Hoe kijk je daar na 4 seizoenen tegenaan? Dat is nog steeds zo en de jongens worden misschien nog wel meer dan ooit in de watten gelegd. De randvoorwaarden bij AFC zijn optimaal. Misschien zelfs nog wel beter dan bij menig club uit de Jupiler League. Alles wordt hier geweldig georganiseerd. We krijgen prachtige kleding van Nike, die tip top wordt ver zorgd door onze materiaalman Hans van Rossum. De valkuil is dat er daardoor gemakzucht in de ploeg sluipt omdat spelers alles maar normaal gaan vinden. Dat mag nooit gebeuren. AFC doet bijzonder veel voor haar eerste elftal-spelers. De jongens zullen ook daarom hun uiterste en stinkende best voor de club moeten doen. Jij kent de amateurvoetbalwereld door en door, Cor. Zie jij anno 2012 opvallende ontwikkelingen? Opvallend is dat in de loop der jaren de clubbinding steeds meer aan het verdwijnen is. Afgelopen weekend vond hier het Kampioenschap van Amsterdam plaats. Jongens die ik vorig jaar in het shirt van bijvoorbeeld Blauw-Wit zag lopen, spelen nu massaal voor DWV of een andere stadsgenoot. Het zegt jongens steeds minder om echt voor één club te kiezen en daar trots op te zijn. Dat is voor de clubs zelf natuurlijk erg moeilijk omdat je steeds maar weer opnieuw moet beginnen. AFC heeft daar ook mee te maken. Maar door vast te houden aan tradities en een eigen clubcultuur weet AFC zich in Amsterdam als één van de weinige clubs goed staande te houden. Uit de vele talentvolle jeugd die de club rijk is proberen wij jongens door te laten stromen naar AFC1Gezien de concurrentie in de Topklasse is dat niet makkelijk. Je moet van goede huize komen om die stap van de Junioren A1, via AFC 2, naar het eerste succesvol te kunnen maken. Wat verwachten jullie van de Topklasse 2012-2013. CtB: Samen met topfavoriet Achilles '29 verwacht ik veel van FC Lienden en WKE. En er zullen ambitieuze ploegen gaan verrassen. Met teams die extra veel geld investeren kunnen wij op de lange termijn niet concurreren. Maar ik maak mij over onze groep geen zorgen. AFC staat er goed voor. Wij hebben veel goede spe lers. Wij ogen fris, sterk, snel, fit en gretig. We moeten voor een goede klassering kunnen spelen. Maar vergis je niet. Daar komen veel ploegen dit jaar voor in aanmerking. Men vergeet wel eens dat we tegen de 15 beste Zondagclubs van Nederland spelen. Elke week weer een krachtmeting. Er bestaat weliswaar minder prestige en animositeit tussen Topklasseclubs dan vroeger in de Hoofdklasse, maar het spelniveau is gestegen. En de verre reizen naar uitwedstrijden zijn een extra moeilijkheids element. Het wordt dus weer een mooie uitdaging dit seizoen. Bob, ook jij begint al aardig wat ervaring op te bouwen. Wat neem jij daarvan mee naar het komend seizoen? De sfeer moet goed zijn, dat is het allerbelangrijkste. Daar moeten we met het hele team veel tijd en energie in steken. Mijn vader Rob Duis (Erelid van AFC, werd met AFC1 kampioen in de jaren 1961 en 1963 en was eveneens vele jaren leider van het eerste) zei altijd: "Op donderdagavond na de training aan de bar word je kampioen". Zo makkelijk is het natuurlijk niet, maar er zit een belangrijke kern van waarheid in. Het is door alle denkbare soorten van weerstand en afleiding soms moeilijk om een ploeg homogeen te houden. Als dat lukt zie je dat terug op het veld en vice versa. Vorig jaar maakten wij na de winterstop een geweldige serie. We hadden een formidabel leuk trainingskamp in Barcelona gehad en speelden geweldig. Maar dan komen de evaluatiegesprekken, andere clubs tonen interesse voor bepaald espeiers en dan ontstaan er haarscheurtjes in het groepsproces. Juist op dat soort momenten is het 'alle hens aan dek' om de spelers positief en gemotiveerd te houden. Daar ben ik nu weer een jaar wijzer in geworden. Cor, in deze zomer volgden de sportevenementen elkaar in hoog tempo op. Veel sportvoigers hebben zich verbaasd over het verschil in plezier, energie en frisheid in de uit straling van de Olympische sporters ten opzichte van het Nederlands Elftal tijdens het EK. Deel jij die verbazing? Jazeker. Epke Zon- derland vond ik fan-tas-tisch! Daar kan ik nog wel honderd keer naar kijken. De hockey- mannen vond ik ookgeweldig. Wat een inzet en incas seringsvermogen. Nooit ageren te gen de scheids rechter. Maar het meeste heb ik genoten van de Nederlandse hockeyvrouwen. Ongelooflijk wat die meiden heb ben laten zien. Zo veel passie en strijdlust. Daar kunnen voetbal lers absoluut veel van leren. Ik heb zelf vroeger goed kunnen voetbal- 6 november 2011, AFC-FC Hilversum. Een scrimmage voo. len maar kreeg Sjoerd Jens zien dat de bal helaas lanc ooit het advies om op atletiek te gaan om mijn looptechniek te verbeteren. Dan stond ik altijd gebiologeerd te kijken naar die jongens die de 100 meter gingen lopen. Die waren bezig aan een warming up van anderhalf uur. Dat hoefje aan voetballers niet te vragen. Die hebben meteen een weerwoord. Ja maar dit, ja maar dat. Nederland ontwikkelt zich ook te veel in een 'ja maar cultuur', ledereen weet alles altijd beter. Onze jongens doen elke training keihard hun best, maar kunnen nog veel leren van die hockeymeiden. Bob, in de tijd dat jouw vader elftalleider was van het eerste, was het gebruik dat de spelers op wedstrijddagen bij jullie thuis over de vloer kwamen voor een sport- maaltijd. Is het moeilijk om dat familiaire gevoel rondom AFC 1 vast te houden in de huidige tijd? Nee, en sterker nog, dat gebeurt nog steeds. Toen ik net begon als teammanager kwamen we voor wedstrijden in Amsterdam of uitwedstrijden die redelijk dichtbij waren regelmatig thuis voor een groepsontbijt bij Henk Bijlsma. AFC Seizoen 2012-2013

Persmappen | 2012 | | pagina 8