AFC-jeugd in goede handen bij Jan Verhagen AFC maakt in haar 103-de seizoen een verre van bedaagde indruk. Sterk bepalend voor deze vitaliteit is de grote jeugdsector. AFC start deze competitie met maar liefst 51 teams. Op de za terdagochtend zijn de pupillen te bewonderen, zaterdagmiddag de A 1 en B 1 en op de zondag de junioren vanaf 12 jaar. Het moge duidelijk zijn dat de training en de wedstrijden van al deze teams een geweldige organisatie met zich mee brengt. Dat één en ander zo goed loopt is juist ook te danken aan Jan Verhagen, die enthousiasme en inzet paart aan een groot organisatietalent. Een portret. Jan Verhagen startte in 1982 bij AFC zijn trainersloopbaan. Het toenmalige bestuurslid Otto van Rijn nam hem aan en noemt het nog steeds z'n beste beslissing. Samen met collega-gymleraar Ton Ojers, startte Jan op de woensdagmiddag met een klein groepje pupillen. Langzamerhand groeide deze groep en in de negentiger jaren vond een ware explosie plaats. Met 12 F-, 12 E- en 10 D-teams is de pupil len afdeling propvol en is al enige tijd sprake van een ledenstop. Om de grote overgang naar de C- junioren beter te laten verlopen heeft Jan ook een flink aantal C-elftallen onder z'n hoede. De enorme groei bij de jeugd heeft het trainerschap van Jan ingrijpend verandert. 'Het accent is steeds meer op het organiseren komen te liggen. Vroeger deed ik nog veel alleen, met alle jongens zelf, maar dat is nu onmogelijk. Tot voor kort kende ik ook alle pupillen bij naam, maar dat is nu lang niet altijd meer het geval. Niet leuk, maar helaas onvermijdelijk'. Bij al zijn activiteiten stelt hij de ontwikkeling van de jonge voetballers centraal. 'Uitgangspunt voor mij is wat het beste is voor de jongen zelf. Wel ke kwaliteiten heeft hij en in welk team komt hij het best tot zijn recht. Daar moet het team-/club-be- lang soms voor wijken. Dit jaar hebben we een aantal getalenteerde D-spelers die voor hun ontwikke ling vervroegd naar de C gaan. Mogelijk missen we hierdoor bij de D 1 het kampioenschap, maar dat is helemaal niet zo erg.' Voor een goeie gang van zaken is een intensief contact met de teamleiders van groot belang. 'Regel matig worden de leiders per categorie uitgenodigd voor een gesprek. Met elkaar nemen we dan alles door wat er bij de verschillende teams speelt. Dit is alleen heel effectief, maar ook erg gezellig. Het schept een bijzondere band.' Naast de individuele voetbalprestaties ligt bij de jeugd het accent natuurlijk ook op meer sociale acti viteiten. De jaarlijks terugkerende herfst-2daagse en Mini WK, geven hier o.a. inhoud aan. 'Evene menten als deze zijn natuurlijk het zout in de pap. Ieder jaar weer is het een genot om te zien hoe alle pupillen met elkaar in de weer zijn. Het zijn echte voetbalfeesten, waar niet alleen de pupillen aan meedoen, maar ook heel veel ouders, die overal inzetbaar zijn. Ik ben blij dat we altijd op zoveel hulp kunnen rekenen.' Veel steun ontvangt Jan ook van zijn trainers-groep. 'Met Martin Verburg en Rinus van Leijenhorst (D-pupillen), Jan Pelsma en Ron Kloosterman (E-pupillen), alsook Joris de Wijs, Mario Singels en Ruud de Bruyn (F-pupillen) ben ik heel gelukkig, ze zijn allen erg kindvriendelijk.' Een Jan Verhagen kenmerkende uitspraak. SEIZOEN '97-'98 Jan Verhagen met zijn zonen Tom, Erik en Peter, die in de Cl, D2 en E3 van AFC spelen 15

Persmappen | 1997 | | pagina 17