De jeugd van AFC De jeugdafdeling van AFC komt het volgend seizoen met dertig elftallen uit in de competitie, waarbij de A1 junioren fungeert als paradepaardje in de landelijke KNVB hoofdklasse A. Op deze pagina's aandacht voor de voorzitter van de jeugdcommissie en de trainer van de A en B junioren selecties. Machiel van der Woude: "Denk aan je eigen kweek!" De voorzitter van de jeugdcommissie, die als bestuurslid aan zijn tweede jaar begint, is een warm pleitbezorger van zijn jongelui, hoe kan het uiteraard anders. Machiel van der Woude, in het dagelijks leven beleidsmedewerker bij het Ministerie van Sociale Zaken en afgestu deerd organisatie-socioloog: 'Je bent aan de top van de club altijd snel geneigd om goede spelers, die van buiten komen, tot de A-selectie toe te laten. Op zich is daar niets tegen; van zelfsprekend is iedereen welkom bij AFC. Maar tegelijkertijd zou ik willen roepen: denk vooral aan je eigen kweek!". Van der Woude heeft zelf drie kinderen bij de AFC-jeugd, die er mede kwamen door toedoen van schoonvader Lou van Kranendonk, ook al zo'n rechtgeaarde AFC-er. Machiel zelf is van huis uit eveneens AFC-er, maar switchte naar de hockeyvelden van achtereenvolgens IHHC (Hoogezand), Pinoké en Hurley, waar hij niet alleen jarenlang als keeper in het eerste heeft gespeeld, maar ook zitting had in het bestuur. "Mijn kinderen voelden evenwel niets voor hockey en zo ben ik via hen ook weer bij AFC terecht gekomeneerst als jeugdleider, daarna als lid van de jeugdcommissie en nu dan als voorzitter van die commissie in het bestuur van de club." De jeugdafdeling van AFC is in de laatste vijf jaar ferm gegroeid, met name degroepjong juni oren, stelt Van der Woude vast. Het gaat in dit geval om de D, E en F junioren in de leeftijd van zes tot twaalf jaar. Dat het in het algemeen goed gaat met de jeugd schrijft hij toe aan een goe de mix wat de sfeer betreft: goede training, leuke wedstrijden en vooral veel activiteiten, ook buiten het voetbalveld. Tot de jaarlijks terugkerende evenementen voor de jonge AFC-ers worden gerekend: de herfst-tweedaagse; het Sint Nicolaasfeest; het zaalvoetbaltoernooi; de traditionele toernooien als het Henk Kappelhoff toernooi, het Wim Bückert toernooi en het Harry Scheepstra toernooi; de onderlinge toernooien, waaronder de Be Friends Cup en het Mini WK aan het slot van het seizoen. Daarnaast wordt gestreefd naar het organiseren van trips, zoals het afgelopen seizoen naar Vlieland en zo mogelijk ook naar het buitenland. Van der Woude: "Met dit alles willen we de jeugd stimuleren. De kinderen moeten leren naar vermogen en capaciteiten zo hoog moge lijk te gaan spelen. En de resultaten van alle inspanningen blijven niet uit: de A1 speelt in de landelijke Coca Cola competitie, de B1 interregionaal en de B2 in de promotieklasse. Ook de A2 en andere teams spelen op hoog niveau". Quo vadis waarheen ook met de jeugd? Van der Woude: "We moeten vanuit de basis naar verbreding werken. Via uitbreiding van ac tiviteiten en evenementen toch het prestatieve niveau trachten te verbeteren en zodoende aansluiting vinden bij de senioren. We hebben een uitstekende professionele trainersstaf, bestaande uit Dirk Spits voor de A en B junioren selecties, oud eerste-elftal doelman Theo Jansen voor de C junioren selectie, Jesus Esteban voor de D-junioren, Jan Verhagen voor de E en F junioren en Dick Bakker voor de niet-geselecteerden, ook een zeer belangrijke groep. Deze enthousiaste staf wordt gesteund door een zo mogelijk nog enthousiastere jeugdcom missie, bestaande uit Cees Jochems, Jan Benoni, Hans van Zweden, Stanley van Loggem, Jan Koomen, Theo Boonstra, Maurice Koster en nieuwkomer Ad Westerhof. Vandaar mijn 14 hartekreet: "AFC, denk aan je eigen kweek!".

Persmappen | 1991 | | pagina 16