Het (allermooiste) shirt! De vreugde die in ons land ontstond nadat Oranje de Europese voetbaltitel had veroverd, heeft op een ondubbelzinnige wijze dui delijk gemaakt dat Nederland nog steeds gek is op de populairste tak van sport. Zodra er attractief en succesvol wordt gespeeld, staan tienduizenden supporters zij aan zij met oranje petjes op en oranje shawls om. Bijna net zo mooi als het behalen van de titel was het voorbeeldige gedrag, op een enkele uitzondering na, van de supporters. Iedereen beleefde de tijd van zijn leven en ik zal dit kampioenschap dan ook zeker nooit meer vergeten. Als verslag gever van Langs de lijn' verzorgde ik samen met collega Bert Ne- derlof alle live-reportages van de wedstrijden van het Nederlands elftal, bezocht ik alle persconferenties van Oranje en zag ik tevens de ontmoeting Denemarken - Duitsland en de halve finale tussen de Sovjet-Unie en Italië. Vooral die laatste wedstrijd was uitermate gezellig, want vanaf onze commentaarpositie konden we relaxed toezien hoe twee gereputeerde tegenstanders alles moesten geven om tegenstander te worden van ons Oranje in de finale. Omdat wij ons eindelijk eens konden ontspannen, konden we letten op enkele nieuwe trends tijdens het toernooi. Waarom was de arbitrage eindelijk weer eens zoals deze moest zijn, namelijk op attractief voetbal gericht?; waarom waren er geen absolute ster ren tijdens het toernooi naar voren gekomen, met uitzondering van Marco van Basten en Frank Rijkaard dan wel te verstaan?; waarom redde Engeland het weer niet tijdens een groot toernooi vanwege de boycot in het Europacupvoetbal? en zo kletsten we wat af die regenachtige avond in Stuttgart. Een belangrijk onderwerp kwam die avond ook ter sprake en dat ging over de shirts van de diverse teams. Alleen Spanje en Italië waren perfect gekleed in hetzelfde tenue als waarin al jaren wordt gespeeld. De Engelsen speelden evenals tijdens het gehele afgelo pen interlandseizoen in aardige shirts met een overigens vreemdsoortig omhoogstaand boordje, de Denen zagen er 'Amerikaans' uit, de leren speelden in een geinig shirt, ter wijl de Duitsers met een totaal nieuw ontwerp op de proppen kwamen. Traditioneel on- geïnspireerd gekleed was de formatie uit de Sovjet-Unie. Iets te kleine shirts en broekjes met daarop de zo langzamerhand vooroorlogse drie-strepen. Toch bleek bij nauwkeurige bestudering van het witte shirt een speels stofje te zijn gekozen voor deze '1930' creatie. Het stofje was namelijk voorzien van een ingeweven ruitje, waardoor er toch een modisch snufje aan het shirt was toegebracht. Gelukkig voor de Russen was dat van afstand niet waarneembaar, zodat het predikaat 'slechtst geklede ploeg' normaal gesproken zonder enig probleem weer mee naar Moskou genomen had kunnen worden. Maar helaas ook die titel ging naar Oranje. Want nog nooit eerder was men er in geslaagd het fantastische Oranje-shirt van onze helden zo te verknallen, dat het 'schubjesshirt' van uitgerekend on ze jongens de geschiedenisboeken in zal gaan als de miskleun van het E.K. Daarom vraag ik een ieder met klem nooit een mutatie aan te brengen aan het aller mooiste shirt, dat er op de gehele wereld bestaat: het rode shirt met die zwarte V van mijn AFC. 14 tj0S0na SEIZOEN 1988/1989 DOOR JACK VAN GELDER

Persmappen | 1988 | | pagina 16