SEIZOEN 1895-1896 G.N (Schaf) Scheepens ï;- A.F.C. Algemeen wordt Schaf Scheepens beschouwd als de oprichter van AFC. Of de oprichtingsvergadering ook op zijn initiatief heeft plaatsgevonden is niet bekend, maar zijn manier van optreden en zijn beslissingen, waaronder dus het bedenken van de naam AFC; Amsterdamsche Football Club zijn van grote invloed geweest. In het eerste bestuur nam hij nog de plaats van commissaris in, vanaf 1901 tot halverwege 1906 was hij secretaris en van 1906 tot in 1925 was hij voorzitter van de vereniging Schaf is dus twintig jaar voorzitter geweest en onder zijn leiding maakte de club een geweldige groei door. Tijdens het 10 jarig bestaan van AFC in 1905 werd hij benoemd tot erelid en in 1926 tot erevoorzitter. In het totaal heeft hij 30 jaren bestuursfuncties vervuld. Hij was een persoonlijkheid in de Amsterdamse sportwereld, niet alleen als pionier van het Amsterdamse voetbal. Hij werd daarvoor benoemd als lid van verdienste van de Nederlandse Voetbal Bond, maar ook was hij een leidende man in de cricket - en schaatswereld. In het winterseizoen stond voor Schaf het voetballen in AFC op de eerste plaats, in het zomerseizoen was hij ook binnen ACC actief op de cricketvelden. Schaf, zijn eigenlijke naam was Gerard Nico, was de oudste van drie broers. De jongste was Nico (N.A.) en daar tussenin zat Peet (J.F.) Scheepens. Alle drie de broers waren lid van AFC en hebben in het eerste elftal gespeeld. Gerard Nico (Schaf) Scheepens werd geboren in 1880 en overleed op 27 september 1940. ma.wêêi .mmkjmtwrnm «mh «rm» mmmm Schaf, als jongeman, in 1902. Schaf als voorzitter in 1918. Portret van Schaf Scheepens, gemaakt bij het 41 jarig bestaan van AFC in 1936. Dit schilderij hangt in het huidige clubhuis aan de De Boelelaan in Amsterdam. Het schilderij is gemaakt door Jan Wiegers. Vermeldenswaardig is het verhaal hoe Gerard Scheepens aan de bijnaam "Schaf" is gekomen, de verklaring komt van Joop Scheepens, neef van Gerard; het verhaal is als volgt. Joop vertelde uit familie overleving het verhaal van het gezin Scheepens, dat in de beginperiode van AFC woonde op de Koninginneweg 129. Tegenover het huis was nog niets gebouwd, zodat er ruimte was om onbekommerd te voetballen. Toen Peet Scheepens eens disciplinair werd gestraft - toen gebeurde dat nog - werd hij verbannen naar het balkon op de eerste etage, waardoor hij een partijtje voetbal leek mis te lopen. Dat was te veel gevraagd, zodat hij van het balkon sprong en zich bij zijn voetbalvrienden voegde. Als een ware "Jan van Schaffelaar" werd hij door zijn vrienden opgenomen Later werd Schaffelaar versimpeld tot "Schaf". Inmiddels werd de oudere broer Gerard de centrale figuur in AFC en juist hij kreeg - ten onrechte dus - de bijnaam Schaf mee in plaats van zijn broer Peet. Aldus werd Gerard Scheepens getransformeerd tot Schaf Scheepens. Schaf als speler in AFC-1 (1901) Toelichting Om het verhaal goed te kunnen begrijpen, wordt enige kennis van de Vaderlandse geschiedenis vereist. Legeraanvoerder Jan van Schaffelaar werd bekend toen hij en zijn mannen in het jaar 1482 tijdens de "Hoekse en Kabeljauwse twisten" zich, tijdens het strijdgewoel, hadden verschanst boven op de kerktoren van Barneveld. Om het leven van zijn manschappen te redden sprong hij van de kerktoren en stierf daarbij de "heldendood". 187

Jubileumboeken | 2010 | | pagina 187