T 1 VOOR MIJ IS ER MAAR EEN VOETBALCLUB EN DAT IS AFC PROFICIAT AFC! 9 Het terrein baarde nog meer moeilijkheden. Het Centrum van het Amsterdamsche sportleven was toen het Willems park. Wel, de jongelui gingen daar ook spelen, maar de 'le vensruimte' die zij zich daar wisten te 'veroveren' was aan den krappen kant. Het 'terrein' was een driehoekig veldje (ongeveer tusschen de huidige Oranje Nassau/aan en de vij ver van het Vondelpark). Het was aan de Zuidzijde 50 me ter breed en aan de Noordzijde 30 meter. Om het schoons vierkant te maken, werd de cornervlag op de straat geplant, zoodat de spelers den weg op moesten, om een corner te ne men. En als mij nou wordt gevraagd: hoe vind je het bij AFC, dan moet ik toch een aantal jaartjes terug gaan in de tijd Hoe het begon: Als kind al vond ik een bal een magisch iets. Ik raakte er nooit op uitgekeken, zoals bij zoveel andere speeltjes en spelletjes wel het geval was. Zo'n bal werd een vriendje van je, het was ge- woon een lekker gevoel om een bal een flinke schop de lucht in te geven. En als je dat nou op een club in een elftal mocht doen, was natuurlijk helemaal te gek. Mijn oudere broer zat toen al op AFC en ik wilde dus ook dolgraag. Dat is al acht jaar geleden en toen was ik 7 jaar. Ik moest daar mijn eerste oefenwedstrijd onder leiding van de heer Brokmann spe len en belandde toen in het 4e elftal van de destijds ge noemde B-pupillen, wat nu de E junioren zijn. Mijn eerste wedstrijd wonnen wij tegen Arsenal en mijn leider was toen de heer Ladendorff. Van die man kan ik mij op voetbaltech- nisch gebied weinig herinneren. Het enige wat me van hem is bijgebleven is dat hij een héél elftal in z'n grote slee kon herbergen. Enfin, van de B pupillen kwam ik in de A3 pupillen en daar na in de A1, beide jaren onder leiding van mijnheer Math ij- se. Dit begon al wat op voetbal te lijken. Van deze man'heb ik meer geleerd dan alleen maar achter een bal aan te lopen. Hij heeft mij de eerste beginselen van voetbal-inzicht en in zet bijgebracht. En de in die tijd gewonnen wisselbeker van ZVV, die AFC toen definitief in de prijzenkast mocht zet ten; dit was een hoogtepunt voor ons elftal en een bekro ning op het leiderschap van mijnheer Mathijse. In datzelfde jaar werd ik door de heer Klein uitgenodigd om een toernooi in de C1 mee te spelen bij de Koninklijke HFC. Dit betekende mijn rentree in de C1 voor het volgende sei zoen, wat voor mij een zeer grote stap was. Destijds werd ik getraind door mijnheer Weerman, later opgevolgd door Wim West. In de C1 was voor mij het hoogtepunt om van Ajax met 1-0 te winnen. Nu voetbal ik voor het tweede jaar in de B1 onder leiding van Martin Duinker en Ab Landman en word getraind door René Stefels. AFC heeft voor mij een bepaalde waarde gekregen. Dit zal grotendeels komen door het feit dat ik er al vrij lang lid ben, maar ook omdat AFC een bepaalde stijl heeft, één die maar weinig Nederlandse amateurclubs hebben. Daarom vind ik het nog steeds fijn om een AFC-er te zijn. Daniël Gallenkamp T Tja, als je als vrouw je intrede doet op AFC is dat net of je aan de competitie gaat deelnemen. Het ligt aan jezelf of je in de for matie wordt opgenomen. Je komt er als: vriendin, vrouw of moeder en verscheidenen zijn blijkbaar in het magisch vierkant terecht geko men, want zij kwamen als vriendin en zijn er nog steeds, maar nu als grootmoeder. De club is zoveel meer dan alléén die 90 minuten speeltijd op zondag. Ook voor de dames. Als je je niet laat opsluiten in het orthodoxe systeem en zelf niet het grendelsysteem toepast, merk je dat je in het clubgebeuren als vrouw zeker gewaardeerd wordt in het open spel. Zoals bekend wordt daarin het initiatief door de spil genomen en over die funktie bestaat geen twijfel. Of de heren nu een bestuursfunktie hebben, speler zijn of wat voor aktiviteit ook ontplooien voor AFC, ze worden 'ge- backed' door een vrouw. Natuurlijk worden er overtredin gen gemaakt en penalty's gegeven, maar tot een transfer komt het niet zo snel. Heeft u ooit een voorzitter gezien zonder voorzittersvrouw? Of op één januari een Thomasvaer zonder Pieternel? En wat dacht u van de revue'sdoor de jaren heen? Zonder vrouwen? Toch niet voor te stellen! Als de moeder van Schaf Scheepens niet begonnen was om op 18 januari op de ontbijttafel bloemen te zetten, was er misschien nooit een jaardiner geweest. En 12 jaar geleden werd de aftrap gedaan voor het dames-jaardiner. Niet om wie dan ook buitenspel te zetten, maar om ook als vrouw te genieten van de oude club met al d'oude vriendinnen. Na 12 jaar mogen we toch langzaam aannemen dat dit ook een traditie aan het worden is. En voor AFC, die zo rijk is aan traditie's, moet dat een welkom onderdeel zijn. We dribbelen niet van verveling (of misschien zelfs van gezonde afgunst) als de heren zo'n feestavond hebben. We drijven de boel niet op (en niet door), maar hebben een eigen doelge bied op die avond. En zoals dat op een voetbalclub gaat, houden wij de hoekschop-afstand aan (9.15 meter) voor on ze mannelijke medespelers tot middernacht. Ach, de plaats van de vrouw op AFC is er één, die zijzelf maakt in deze mannenwereld. In de technieken van de per soonlijke taktiek zijn verschillende mogelijkheden: zig-zag- spel, open spel, kort spel, positiespel en samenspel. Er is keuze genoeg en ook al is het wel eens een keer pakken, happen en doorslikken (maar voor wie telt dat niet?), dat plekje aan de De Boelelaan blijft trekken. AFC zijn magische letters voor een magische club. Nee, er bestaat geen commissie die komt vragen of je nog naar de club komt, maar als je komt ben je welkom en zit er beslist geen sociëteit vol vrouwenhaters op je te wachten. Vraagt u het mij maar, ik ben getuige. Proficiat AFC, nog vele gezonde jaren en veel succes in alle competities! Henny Somers-Blekemolen Het eerste reglement schijnt al direct aardig te hebben vol daan; de veranderingen die in de daarop volgende paar jaren werden aangebracht, zijn van ondergeschikt belang geweest. Alleen moge in dit verband wel even aan de vergetelheid worden ontrukt, dat in September 1897 een nieuw artikel 18 aan de statuten werd toegevoegd, luidende: "Ongehoor zaamheid aan den captain wordt door hem met f 0,10 be boet".

Jubileumboeken | 1985 | | pagina 35