DE WEG NAAR 100 JAAR AFC IS NOG LANG De veranderingen in de voetballerij volgen elkaar steeds sneller op. Hoe onze club er over tien jaar zal uit zien kan geen mens voorspellen. Zo'n tien jaar geleden stond het voetbal nog centraal bij AFC. Te genwoordig spelen de activiteiten van onze zusterverenigingen ATC, ABC en ACC ook een belangrijke rol in de AFC-gemeenschap. Als men vroeger uitblonk, zowel in het voetbalspel als in het tennis of in het cricketspel, dan moest men een keuze maken voor welke selectie men zou willen uitkomen. En meestal prevaleerde het voetbal. Thans wordt er wat ge nuanceerder over gedacht en het blijkt, dat het zeer wel mo gelijk is om in overleg en met een beetje meten en passen meerdere sporten te beoefenen, zondat dat het problemen geeft. Het lijkt mij voor de opvoeding en de vorming van een kind niet slecht om een individuele sport en een team sport te beoefenen. De toekomst ziet er voor het Nederlandse voetbal nou niet bepaald rooskleurig uit. Dat zeggen de kenners tenminste, en ik geloof dat zij een beetje gelijk hebben. Er is een be hoorlijke terugloop van het aantal toeschouwers te bespeu ren bij wedstrijden van onze profvoetballers, de smaakma kers van het voetbalspel, of niet soms? De reden is niet al leen de agressie voor en na de wedstrijden, maar ook het vertoonde spel boeit de mensen niet meer, er is gebrek aan klasse. Men roept wel dat er genoeg jong talent in Neder land voorhanden is, en dat we geduld moeten hebben, maar hoe lang zal het nog duren voordat de resultaten merkbaar zijn. In ieder geval is het een feit dat men in het algemeen veel te lang op routiniers blijft bouwen. Daardoor is er met name in de opvolging van spelers voor het Nederlands elftal een gat gevallen. Men heeft verzuimd om talentvolle voetballers tijdig en ge leidelijk in het elftal in te passen, gewoon omdat trainers in het algemeen op zeker willen spelen, en dat doen zij, omdat hun vakmanschap vaak gerelateerd wordt aan de prestaties van het elftal op het veld. Dus waarom de gok nemen met aankomend talent als de routiniers het nog goed doen. Voor mij is dat een gebrek aan durf en aan visie. In het bedrijfs leven d ient men er ook voor te zorgen dat jonge mensen tij dig worden opgeleid en op vitale posten gaan meedraaien om ervaring op te doen, wil men de continuïteit van het be drijf waarborgen. Dat geldt eveneens voor de voetbalmaat schappij. Het spreekwoord "Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst", blijkt ook vandaag de dag nog steeds keihard overeind te staan. Je zou kunnen zeggen, wat hebben deze uitspraken nou met de jeugd van AFC van doen, wij zijn toch amateurs, en wat ik beweer zou alleen gelden voor de profs en de semi-profs. Niks daarvan. Ook bij de amateurclubs en met name bij AFC moeten wij op onze hoede blijven. Wij moeten de vorderingen van onze jeugdige voetballers nauwlettend blijven volgen, ze optimaal begeleiden willen wij op het hoogste niveau van het amateur voetbal ons partijtje blijven meeblazen. Het is plezierig te constateren dat het contact tussen de jeugd en het senioren-gebeuren een opgaande lijn vertoont en dat het jeugdvoetbal wat kritischer wordt gevolgd en niet meer wordt gezien als een uitsluitend recreatief bezig-zijn van een aantal goedwillende jongens onder leiding van een aantal goedwillende vaders. Enkele jaren terug werden de jeugdelftallen praktisch uit sluitend door vaders geleid, wiens zoon in het betreffende elftal speelde, en of die vader nou verstand van voetballen had, dat deed er niet toe. Hij had een auto, hij kon met kin deren omgaan en was met zijn hele ziel en zaligheid bij de wedstrijd betrokken, Stuk voor stuk waren dat perfekte ke rels. De ouders waren ook regelmatig bij de wedstrijden van hun kinderen aanwezig. Dat is tegenwoordig helaas een stuk minder. Jammer! Desalniettemin prijzen wij ons bij AFC gelukkig met het feit, dat buiten een aantal aardige en bekwame vaders, zich ook een nieuwe generatie elftalleiders heeft aangediend, waaronder enkele die voor kort zelf nog bij de jeugd voet balden. Zij kennen het klappen van de zweep en zij weten wat er van hen wordt verlangd. Wij hopen dat zij met hun ervaring en hun visie een bijdrage kunnen leveren in de ver dere ontwikkeling van het jeugdvoetbal bij AFC. De jeugdcommissie zoekt in nauwe samenwerking met de jeugdtrainers steeds naar nieuwe mogelijkheden om het jeugd-gebeuren op een hoger plan te brengen en de band tussen het AFC van vandaag en het AFC van morgen te ver stevigen. De mascotte van de week en de geweldige trai ningshappening o.l.v. onze 1e elftalspelers zijn daar voor beelden van. Het is een stap in de goede richting, maar ik zou nog zoveel meer willen. Ik zou zo graag een full-time jeugdtrainer willen hebben, die verantwoordelijk zou moeten zijn voor het totaal voetbaltechnisch gebeuren bij de AFC-jeugd en die zich onder meer zou moeten belasten met de training van alle jeugdselecties, geassisteerd door enkele hulptrai ners. De man zou zich van de F t/m de A junioren op de hoogte moeten stellen van het voorhanden zijn van het po- tentioneel jeugdvoetballers. Hij zou tenminste twee avon den per maand met de elftalleiders rond de tafel moeten gaan zitten om te praten over taktische concepten, vorde ringen van spelers, bijsturen van tekortkomingen enz. Ik denk dat het een goede zaak zou zijn als wij zo'n man zouden kunnen aantrekken. Maar de realiteit t.a.v. het fi nanciële aspect in deze zaak gebiedt mij om het idee nog even als een fata morgana te beschouwen. Misschien is het wel een beetje te professioneel gedacht, maar willen wij jonge voetballers blijven aantrekken en ze geï nteresseerd houden voor het voetbalspel, dan moeten wij ze het gevoel geven dat er veel aandacht aan hen wordt be steed, en dat zij na de overgang van het jeugdvoetbal naar het seniorenvoetbal de plaats in een elftal krijgen waar zij gezien hun capaciteiten aanspraak op maken. Misschien zou ons eerste elftal dan weer eens voor het grootste gedeelte kunnen bestaan uit jongens die vanjongs- af aan bij AFC voetballen. Een zinvol streven voor de ko mende jaren. Mochten mijn futurologische uitspraken geen gehoor vin den, soit, AFC blijft toch een prachtclub. Dick van der Klaauw, voorzitter Jeugdcommissie AFC 6

Jubileumboeken | 1985 | | pagina 32