Nog groter roem verwierven onze spelers zich in het A.R.O.L.-toernooi. Het toernooi was zeer sterk bezet, want om ons gouden jubileum luister bij te zetten waren alle Amsterdamse eerste-klassers (Ajax, Blauw-Wit, D.W.S. en de Volewijckers) van de partij. In het Olympisch Stadion klopten wij D.W.S. met 1-0 en speelden in een werkelijk briljante wedstrijd 33 tegen de Volewijckers, die toen kampioen van Nederland waren. Strafschoppen scha kelden ons uit. In afwachting van een spoorweg-dienstregeling (N.S. ploeterde dag en nacht om enkele lijnen berijdbaar te krijgen) organiseerde de K.N.V.B. vóór competities voor clubs, die bij elkaar in de buurt speelden. Wéér eindigde A.F.C. nummer één (6 punten uit 4 wedstrijden). Wij pikten ook nog een paar vriendschappelijk wedstrijden mee, die wij wonnen, en toen in november 1945 er een echte competitie kon worden georganiseerd, hadden wij de volgende onofficiële scorelijst: 17 13 3 1 29 61-19 En bij die dertien overwinningen waren er verschillende op de toentertijd sterkste eerste-klassers, zoals 5-2 tegen H.B.S. in de erewedstrijd ter ge legenheid van de heropening van Houtrust. A.F.C. startte dus de competitie als de grote favoriet. Jawel, na twee wed strijden hadden wij nul punten, na acht wedstrijden acht. Toen gingen wij naar De Koog en werden door K.F.C. met 5-0 afgeslacht. Op 26 januari 1946 had K.F.C. 15 punten uit 9 wedstrijden, doelcijfers 37-10(!) en A.F.C. had 8 punten uit 9 wedstrijden met als doelcijfers 22-22. Toen gebeurde er iets merkwaardigs: K.F.C. raakte van de kook en A.F.C. bouwde onder de onvolprezen captaincy van Gerrie Stallmann een onge ëvenaarde serie overwinningen op. Op 26 mei precies vier maanden later had K.F.C. 30 punten uit 19 wedstrijden en A.F.C. 26 uit 18. Gespeeld moesten nog worden: A.F.C.-K.F.C. en A.F.C.-W.F.C. De kaarten lagen dus als volgt: als wij beide wedstrijden wonnen én een beslissingswedstrijd tegen K.F.C., dan waren wij kampioen maar als K.F.C. tegen ons gelijk speelde, dan was zij al officieel binnen. Wat je noemt een kans van een kans op een kans. Maar het publiek, dat vaak over een merkwaardig goede neus beschikt, stroomde naar A.F.C.-K.F.C. De tribunes puilden uit, de dijk" stond zwart en opkopers maakten op de Wandelweg vijfentwintig gulden voor een overdekte! 83

Jubileumboeken | 1970 | | pagina 91