„Nu moet men mij niet verkeerd begrijpen en zeggen: „Zo, zo dus A.F.C. heeft haar opkomst te danken aan de kroeg!" Neen, zo is het niet. Maar dat Rechthuis in de Meer is als het ware de stamvader geweest van alle clubhuizen het was een waar clubhuis. Die baas was een verstandig man. Hij stelde de kamer ter beschikking, die vroeger gebruikt werd voor de raadszittingen van Watergraafsmeer, dat toen nog niet door Amsterdam was geannexeerd. De Gemeenteraad ging verhuizen naar de Linnaeuskade, want de familie Klomp ook een bekende naam in het A.F.C. van tempo doeloe was bereid haar huis aan de gemeente Watergraafsmeer te ver kopen. Nu zaten wij A.F.C.ers dus in die oude Raadskamer en (vandaar, dat 't Rechthuis een echt clubhuis was, al kende niemand toen nog het woord of begrip clubhuis) wij behoefden niets te verteren. Je kon rustig binnen komen en gaan zitten en als je geen zin of geen geld had om iets te bestellen, dan maar niet. Hadden wij wèl geld (in die tijd hadden wij meer zin dan geld), dan werd de legendarische kellner Evert opgetrommeld met de krijgskreet: Evert, uit je hol!" Zo was dus A.F.C. de eerste club (misschien wel in heel Nederland, maar in ieder geval in Amsterdam) met een eigen „home". En dat gaf natuurlijk een sterke steun aan het clubleven en hield niet alleen de mensen bij elkaar, maar was een sterke aantrekkingskracht voor nieuwe leden, want Amsterdammers houden nu eenmaal van gezelligheid. Méér leden, betere resultaten daardoor weer nieuwe leden en weer betere resultaten. Het eerste echte grote competitiesucces was het kampioenschap, dat in voorjaar 1905 het tweede elftal in de 2e klasse A.V.B. behaalde." Maar het machtigste van die jaren vindt Jan van Gessel, dat A.F.C. erin slaagde Amsterdam football-minded" te maken. Want Amsterdam was lang niet zo verzot op voetbal als Haarlem, Den Haag of Rotterdam. Maar met A.F.C. sloeg de vonk over. Onze opmars was begonnen en in de volgende vijf jaar zou A.F.C. een positie in Amsterdam gaan innemen als Ajax en Feyenoord in de moderne voetbalwereld. A.F.C. werd door Am sterdam op de handen gedragen en voer daar zeer wel bij. 18

Jubileumboeken | 1970 | | pagina 26