En dan heeft uiteraard een grote rol gespeeld dat voetbal een goedkope sport is. Zakgeld was toen toch al een luxe en er waren ouders, die dat zakgeld inhielden als het aan voetbal zou worden uitgegeven. Maar voor voetbal had men toen practisch in het geheel geen kosten te maken. „Maar er moest toen toch ook een terrein gehuurd worden?" Jac. van Ooy moet glimlachen om het woord terrein. „Er is heel wat ge schreven en verteld over dat eerste „terrein Dat was dan die rare driehoek tussen wat nu de Oranje Nassaulaan heet en de vijver van het Vondelpark die driehoek met de cornervlag op straat. Maar zo iets huurde je niet je nam er bezit van. In dat Willemspark krioelde het van clubjes en daarom stonden wij vroeg op om het eerste aan bod te komen. Het was daar een soort gold rush op voetbalgebied gewoon het recht van de sterkste! „Is de wasmand, die als vergadertafel zou hebben gediend en die ook nog door Piet Vermeulen op de feestavond in Bellevue bij ons zilveren jubileum ten tonele werd gevoerd, nu legende geweest of heeft die echt bestaan? „Die wasmand heeft echt bestaan en stond in de kelder van het huis van de oude heer Bernhard. Daar werd vergaderd en die wasmand heeft inder daad als vergadertafel gediend. In 1897 dus twee jaar na de oprichting is toen het besluit gevallen om in te schrijven voor de 2e klasse van de A.V.B. En dat is een typisch staaltje, in wat voor een heel andere voetbaltijd wij begonnen. Er werd zwaar gedebateerd over de vraag of wij wel of niet aan een bondscompetitie zouden meedoen. Dat mocht je namelijk ieder jaar zelf bepalen." „Maar als je niet in de competitie uitkwam, hoe kon je dan wedstrijden spelen?" „Heel eenvoudig door wat nu vriendschappelijke wedstrijden heet, al is daar tegenwoordig door de zware en lange competities weinig gele genheid meer voor. Toen heette dat overigens anders: je „daagde een club uit om eikaars krachten te meten". Zo hebben wij eens in de beginperiode in Alkmaar gespeeld tegen Alcmaria Victrix. Aan zo'n wedstrijd zat heel wat vast. Het eerste probleem was hoe je aan de benodigde reisgelden kwam. Kleedkamers bestonden er niet, dus je moest een café opzoeken. Daarvoor 10

Jubileumboeken | 1970 | | pagina 18