gevolgen had, en dat natuurlijk A.F.C. niet onberoerd liet. Voordat we der halve over de A.F.C.-historie in engere zin kunnen praten moeten we de hele entourage overzien, waarin zich in wijder verband deze dramatische episode afspeelde. Dus eerst de K.N.V.B.-geschiedenis en dan die van A.F.C., zoals je bijvoorbeeld op school pas goed bij de vaderlandse geschie denis de controverse tussen patriotten en prinsgezinden kunt begrijpen als je bij de algemene geschiedenis de Franse Revolutie gehad hebt. En we beleefden in die tijd niets meer of minder dan een revolutie! Welis waar niet de Grote Revolutie van 14 juli 1789, maar toch voor het Neder landse sportleven wel de grote revolutie van 3 juli 1954. Als de K.N.V.B. elf dagen later door de knieën was gegaan voor het oprukkende beroeps voetbal, zouden wij ook onze Quatorze juillet gehad hebben, de dag dat ónze Bastille viel, ons bolwerk van het amateurisme. Toen spoelde een onstuitbare vloedgolf hier vele heilige huisjes weg en werd ook hier menige edelman bedelman. De parallel kan nog verder worden doorgetrokken. Evenals de Franse Revo lutie, die sinds lang onafwendbaar naderde en tenslotte uitbrak in een op stand der horden, heeft ook onze revolutie later, toen de heftigste acties en reacties waren uitgewoed en de weegschaal weer tot rust was gekomen, meer klaarheid in onze wereld gebracht, meer eerlijkheid en openheid, en zij heeft zodoende tot gezonder toestanden geleid. En dat was in die tijd hard nodig. Want hoe was de voetballerij gevaren sinds de allereerste jaren nadat H.F.C. in 1879 als eerste voetbalclub was opgericht en de Nederlandsche Voetbal Bond tien jaar later was tot stand gekomen? De jongens die in 1880 voetbalden, op hun primitieve manier natuurlijk, deden dat voor hun plezier. Ze hadden het spel afgezien van Engeland, waar de eerste voetbalclub, Sheffield F.C., in 1855 was opgericht (dat is 40 jaar vóór A.F.C.!) en waar al een bloeiend wedstrijdleven bestond. Al vrij vroeg kregen de spelers daar een vergoeding, later een normale betaling, en beroepsvoetbal was er de gewoonste zaak van de wereld. Hier betaalden de spelers hun reis en hun kopje thee zelf. Ze zouden trouwens niet anders gewild hebben, deze studenten en scholieren uit de betere kringen, waaruit toen de voetballers kwamen. Toen A.F.C. in 1895 werd opgericht was de toestand nog ongeveer net zo. Maar met de voortschrijdende democratise- 94

Jubileumboeken | 1970 | | pagina 102