M°,™ de vrouw voelt geen fluit voor A.F.C. HET „BEHOUDEN HUIS" AAN DE WANDELWEG HET Clubhuis dan werd in Juni 1935 opgeleverd. Aan dat prach tige „grote hoofdkwartier" hebben wij echt moeten wennen. Men bleef naar „Eggers" gaan op de hoek van de Saxen Weimarlaan, enerzijds uit gewoonte en gewoonte is nu eenmaal een tweede natuur en anderzijds om dat de eerste pachter daar niet de sfeer wist te brengen, die A.F.C. nu eenmaal „ligt". Waar zijn de mannen Dit veranderde, toen Jan v. d. Pijl en zijn charmante vrouw hun intrede in het Clubhuis deden, na overigens een dergelijke „training" bij „Eg gers" te hebben ondergaan, dat zij zo ongeveer wel wisten, welk vlees zij in de kuip hadden Toen jaren later (in 1953) A.F.C. een socië teitsvergunning kreeg (en dat ont brak nu echt aan ons geluk) werd dat clubhuis helemaal ons tweede te huis. Vandaar dat de sfeer van ons Clubhuis in latere jaren vaak bezon gen is in de Nieuwjaarswensen. Een Nieuwjaarswens kende A.F.C. al uit de twintiger jaren en iedere Januari maand brachten Dick Bessem en Nico Selles een zeer uitgebreide Nieuwjaarswens in de Schakel. Na de bevrijding kwam de Nieuwjaarswens in andere vorm terug. Wij hadden het geluk, dat Jaap a Cohen en zijn char mante vrouw Tony, Wim v. d. Marei, Marius Bakker en wat later Nico Kaspers in de club naar voren kwa men. Zij behoorden tot wat ik zou willen noemen de grote groep der „za kelijke bohémiens", die Amsterdam rijk is en waarop A.F.C. haar leven lang veel aantrekkingskracht uitge oefend heeft. De club is gewoon een „broeinest" geweest voor journalis ten en radioreporters, waarbij dit „nest" even aantrekkelijk bleek voor A.V.R.O. als V.A.R.A. corypheeën en als Jan Cottaar niet per ongeluk in Delft geboren was en daardoor zijn hart aan D.H.C. verloor, dan hadden wij de K.R.O. óók in onze gelederen. Toneelspelers (wijlen Elias v. Praag), schilders (Ligtelijn) voelden zich bij ons thuis. Zakelijke bohémiens te zakelijk om alleen maar Bohémien te zijn en te bohémien om alleen maar zakelijk te zijn. Uit dat cultureel zo waardevolle hout zijn ook Jaap, Tony, Wim, Marius en Nico gesne den. „Jack Junior" is de befaamdste en wie zich met weemoed het oude „Flora" en zo herinnert, zal dit wel met ons eens zijn. De vóóroorlogse Beursrevue's werden „gedragen" door Jaap a Cohen en Wim v. d. Ma- rel (even voor de kenners: „Napo leon" en „Jodocus was een hoekman maar zijn hoek was naar de haaien") en dat wij „lock, stock and barrel" hen als toegewijde A.F.C.-leden won nen, was een wezenlijke aanwinst voor de club. De Nieuwjaarswens kwam niet alleen meer in de Schakel, maar op het toneel; de laatste jaren worden wij verrast met „Einlagen", die daverend worden meegezongen en de Nieuwjaarsréunie is dank zij hen tot een der hoogtepunten geworden van het A.F.C.-winterprogramma. Zij hebben de verschillende facet ten van het Clubhuis, dat naar fana tieke A.F.C.-ers bezweren, bij de vol gende verhuizing hoogstens verrold, maar nóóit zal worden afgebroken bezongen. In het lied „Waar zijn de mannen?" in het schone loflied op „de Soep" en in de kostelijke persi flage op de leden, die niet rustig op de overdekte tribune kunnen zitten, maar zich op de trap van het club huis staan te verbijten. V/at de soep aangaat, deze opmer king: De „soep van Pijl", befaamd bij een ieder, die in het A.F.C.-club- huis vertoefde, is „naar buiten" be kend geworden toen onze goede vriend Jac. van den Berg de Amster damse redacteur van „de Sportkro niek" eens in een wedstrijdverslag over A.F.C. schreef: „Het spel van A.F.C. leek wel snert, maar de snèrt van A.F.C. was weer best!" Gelukkig de club, waar men om een dergelijke zin nog in de lach kan schieten. Hier volgen dan de drie liederen op ons Clubhuis, dat kunt ge het U eigenlijk voorstellen 1 Juni aan staande twintig jaar bestaat: TNE A.F.C.-er is een apart slag mens, Want zijn enthousiasme kent eigenlijk geen grens! Als 't voor de club is, werkt hij met levensvreugd! Al denkt moe Vaak: aboe, Hij moet naar die snertclub toe! Hij vindt zijn vriendjes precies als in zijn jeugd! Refrein: ^AUYAR zijn de mannen? Waar zijn de mannen? Waar zijn de mannen? In 't clubhuis van A.F.C.! Daar zitten ze om de haverklap, Drinken tezamen broederschap, Smeden er plannen En slurpen kouwe thee! 2. Muziek: Teil me a story Maar als 't niet te koud is, gaat zij een keertje (mee, Denkt: stapelgek, zeg, wat vonden ze er an, Kletsen maar Met elkaar, Dan weer hier en dan weer daar! Die grote kindren genieten er zo van! refrein 3. J^E A.F.C.'er is net een kuddedier, Als een klit steeds samen, dat noemen ze plezier! Jan klinkt met Siempie en Arie klinkt met Dick Vrolijkheid Wijd en zijd Eventjes van zorg bevrijd Ze tappen moppen en lachen zich de hik! 18

Jubileumboeken | 1955 | | pagina 24