geprezen letterkundig werk kon evenmin weerstand bieden aan dertig onverbiddelijke jaren, en wie weet of onze kinderen nog aan dacht zullen schenken aan boeken die onze bewondering wegdragen. Maar evenals er boeken zijn, die bij hun verschijnen al haast klassiek zijn, zoo vindt men bij de Pickles bladzijden, waarvan de tijd de waarde slechts zal kunnen verhoogen. Wat spreekt men toch in de laatste jaren van een nieuw genre van biographie, de „Vie romancée"? Onze ouwe Pickles zijn niet anders! Want een léven, dat ons daarin voor oogen getooverd wordt! Van week tot week kunnen wij de wederwaardigheden van onze voorgangers volgen. En geen roman kan spannender, meeslepender, lyrischer, of realistischer zijn dan sommige passages waar groote gebeur tenissen werden voorvoeld of achterna werden besproken. Ja, natuurlijk weten wij nu, hoe het toen afgeloopen is; maar ieder een heeft wel eens een boek. waarvan toch alleen maar „het verhaaltje" hem interes seerde, meermalen gelezen en herlezen. Of schoon hij daar ook van wist hoe het af zou loopen. Dat pleit voor het boek. Zoo is er ook geen beter bewijs voor het intense leven, dat uit sommige Pickles-bladzijden spreekt, dan de spanning, waarmee wij ze nu nog lezen. Het hoogtepunt wordt wel bereikt daar, waar we het eind van seizoen 19081909 naderen. We voelen het aankomen, A.F.C. staat bovenaan; alleen Volharding moet nog geslagen. Dat gebeurt met 51. Een geest driftig verslag begroet het afdeelingskam- pioenschap. Nu de andere kampioen. Dat was V.O.C. Lees het relaas van dien eersten wedstrijd! 't Is of je d'r weer bij zit, of je weer die zenuwachtige maar toch heerlijke oogenblikken meemaakt; je hóórt het gebrul na elk der twee goals en het onbeschrijf lijk gejuich na afloop, als we met 20 winnen. De retourwedstrijd in Rotterdam is haast adembenemend; een geijken stand die met de moed der wanhoop wordt ver dedigd. Kroop ooit de tijd langzamer! Dan knalt het enthousiasme los, als het fluitje gaat, en de ontroering wordt velen suppor ters te machtig. Zooals Eedje van Buren dat beschreef is het journalistiek, die de Kunst dicht nadert! Maar danEen bittere reactie", heet het in de Pickles. De eerste promotie wedstrijd wordt met 40 verloren van AjaxLeiden. Uit de dan volgende bladzijden kan je zien, dat heel A.F.C. zich roert, om de tweede wedstrijd beter te laten afloopen. Aandoenlijk is haast de gefor- ceerd-opgewekte toon van een „Aan sporing" door Schaf, waar je de ongerustheid tusschen de regels door leest. Maar niets baat. De illusie vervliegt in rook. heet het in het volgend verslag, en dan klap je maar gauw het boek met een zucht dicht, zonder verder te lezen. „De rest is toch niet aardig meer". Dit is slechts een voorbeeld uit velen, want zulke passages zijn legio. En dat geeft juist de groote waarde aan die oude, ver geelde, gescheurde en smerige boeken. Dit is een onuitputtelijke bron van club-liefde en -geestdrift. Wie hierin leest, voelt een rilling van enthousiasme door z'n lichaam varen. Als hij door z'n spel iets voor zijn club zou kunnen doen, zou hij spelen, zooals hij het nog nooit gedaan heeft! En daarom is de beste wensch voor de „Schakel dat zij steeds een zelfde geest mag ademen, dezelfde geestdrift mag opwekken en een zelfde uit werking mag hebben als haar, nu zoo ver smade en vergeten, voorganger „De Pickles". J. N. HOLTZAPPEL. A. F. C. in ^Straatsburg. Kampioensboottocht (A.F.C. II en III) naar Hoorn. A.F.C.-ers, begunstigt onze adverteerders! 34

Jubileumboeken | 1930 | | pagina 36