PLAY UP REDS Waarde Schakel-redacteur, ge hebt mij een opdracht verstrekt, waarvan ik mij met eenigen schroom kwijten ga. Een jubileum artikel, maar gelijktijdig een ernstig manend woord, dat is zoo eenvoudig en ook zoo prettig niet. Wanneer ik iemand op de ernst des levens wijzen wil op zich zelf al een delicate opdracht! dan kies ik daarvoor bij voorkeur niet zijn jaardag uit. Ga ik iemand met zijn geboortedag conpli- menteeren, dan dien ik in feeststemming te zijn en geen zwaar-op-de-handsche allure aan te nemen. Bovendien heb ik zoo weinig toe te voegen aan wat ik elders als het géén jubileum artikel gold! reeds in het licht stelde. Ik beschouw A.F.C. als een onmisbaar lid van de hoofdstedelijke voetbal-familie, meer mis schien dan eenige andere club. Want zonder aan de beteekenis van de beide flinke eerste klassers ook maar iets te kort te willen doen, voor hén staan toch zoo noodig diverse an deren klaar, met dezelfde mogelijkheden. Voor A.F.C. niet. A.F.C. neemt momenteel een zéér aparte plaats in te Amsterdam en is als het ware nog het laatste bolwerk van dat voetbal, dat de oorsprong vormde van de huidige voetbalglorie. Ik juich met ieder ander de ontwikkeling van het volksvoetbal van ganscher harte toe, doch betreur het, dat deze ontwikkelingsgang gepaard ging met den ondergang van clubs als R.A.P. en Volharding. Ik zie in het huidige A.F.C. in vele opzichten de herrijzenis van die pioniersclubs en ik meen dat voetbal de sport van alle kringen dient te zijn en niet uit sluitend volkssport. Daarbij heeft A.F.C. een historie, zal „men" zeggen. Ik respecteer die historie, doch zie daarin geen argument voor de be staansnoodzaak van een club. Wie op ge boorte en traditie baseert met verwaar- loozing van heden, komt stellig bedrogen uit. De moderne maatschappij heeft lak aan de eerwaardige snuiten der vieilles gloires en dat is eigenlijk maar gelukkig ook. In dat opzicht zeg ik het Jaap Moorman na, dat de dageraad duren moet en het eeuwige ver jongingsproces dient zich bovenal op sport gebied te voltrekken, omdat sport en jeugd synoniem zijn. Maarzoo zult ge vragen - geschiedt dat dan niet bij A.F.C.? Natuurlijk geschiedt dat wél bij A.F.C. A.F.C. is de oudste club van Amsterdam en ondanks de trouwe veteranen-garde mogelijk toch, wat de doorsnee leeftijd zijner leden betreft, de jongste vereeniging tevens. Hier duurt de dageraad dus, viert de jeugd hoogtij, al wordt zij en dat is een zegen omringd door de rijpere jeugd, zooals ik die hier met een minzamen glimlach noemen zal. Maar wat dan wat dan?! Ja weet ik het? Gij redacteur Schake laar verwacht van mij een manend woord en ik sta tegenover een veerkrachtige 35- jarige, met een blozenden, vroolijken kop. Ja maar hij kon meer presteer en. Dus daar wringt de schoen. Hoor eens even, daar valt over te babbelen. Wij hebben het erfdeel onzer vaderen intact te houden en dat is alleen mogelijk ten koste van offers. Géén opoffering altijd voor zoo ver die binnen het bereik van den amateur sportman ligt mag te groot zijn waar het geldt dit erfdeel te behouden. Maar ook dat weet de moderne A.F.C.'er duvels goed. al zal hij zich herinneren, hoe de ouderen zich nog betrekkelijk kort geleden uit de eerste klasse verdringen lieten. Het zou dus der traditie getrouw zijn als de huidige generatie nog een étage lager zakte! Overzicht tegenwoordig terrein. A.F.C.-ers, begunstigt onze adverteerders! - 32 -

Jubileumboeken | 1930 | | pagina 34